Menu

Pokud se chystáte parkovat u letiště poprvé, je pro vás následující text doslova povinná četba. Já jsem strávila hodiny hledáním vhodného parkoviště. Vy nemusíte. Stačí, když se budete řídit radami z tohoto článku.

Za vším hledej šéfa!

Vrátím se v čase o několik let dozadu, kdy jsem byla vyslána na svou první krátkou zahraniční cestu do Amsterdamu. Moje první reakce byla: „Supééér, první služebka a hned do Amsterdamu. I love my job!“ Šéf si hned všiml mého nadšeného výrazu ve tváři a rychle dodal: „Moc se neradujte. Město uvidíte maximálně z taxíku nebo z okna. Program budete mít nabitý, tlačí nás termíny.“ Ok to se dalo čekat, ale nevadí, letím do Amsterdamu „jupííí“! Přece si nebudu kazit radost drobnými detaily. Jenže šéf ještě neskončil, bohužel. „Na letiště pojedete služebním autem, je to noční let.“ Moje nadšení vystřídala panika. Já pojedu autem a budu ho tam někde nechávat? Kde? Navíc v noci? Nicméně jsem zachovala dekorum a s klidem Angličana odvětila, že samozřejmě. Pak jsem odešla vydýchávat šok do soukromí své kanceláře. Nikdy jsem na letišti neparkovala, ale to se zvládne.

Hlavně žádné strachy. Zvládla jsem to já, zvládnete to i vy!

Můj šéf mi dal velmi specifické instrukce. Výběr parkoviště byl na mně, ale nechtěl, abych parkovala přímo na tom letištním (přece nebude platit tak nehorázné peníze). Nechtěl ani, abych parkovala někde v zapadlé uličce. Já naivka jsem vůbec nevěděla, že to někdo dělá. Chtěl, abych zaparkovala na hlídaném parkovišti za rozumnou cenu. Něco ve stylu projděte si nabídky a předložte mi tu nejlepší ke schválení. Myslela jsem si, že tento úkol bude totální „Mission Impossible“. Bála jsem se ale naprosto zbytečně. Žádná hrůza se nekonala, takže se taky nebojte.

Jak hledat a najít parkovací místo a nestrávit tím hodiny vašeho drahocenného času. Jde to vůbec?

Jde, ale musíte si hned ze startu ujasnit své priority. Já jsem měla přesně dané, kde a za jakých podmínek mám parkovat. Zaměřila jsem se tedy jen na ty možnosti, které odpovídaly daným požadavkům. Tím jsem ušetřila spoustu času. Tenhle postup vřele doporučuji!

Nevíte, kde a jak začít? Položte si tyto 4 zásadní otázky:

  1. Jak moc vám záleží na bezpečí vašeho auta? Říkáte si, co to je za hloupou otázku? Jasně, že nikdo nechce zažít situaci, kdy přijde k prázdnému parkovacímu místu. Jenže divili byste se, jak lidé riskují, protože nebezpečí krádeže nebo vykradení vozu prostě podceňují. „Mě se to stát nemůže.“ Ale může a děje se to poměrně často. V Česku navíc kradou auta především zahraniční gangy, které je pak s úspěchem vyváží na východ. Naděje, že se vám auto vrátí, je velmi malá. Proto si dobře rozmyslete, jestli vám pár uškudlených kaček stojí za to riziko.
  2. Jaký je váš rozpočet? V zásadě platí, že nejdražší jsou oficiální letištní parkoviště. Můžete mít ale štěstí na různé akce. Ty je ale nutné hlídat. Soukromá hlídaná parkoviště mají nižší ceny a zároveň vám můžou nabídnout velmi příjemné doplňkové služby. Jako odvoz z a na letiště 24 hodin denně. Tehdy se mi hrozně ulevilo, že něco takového existuje. Dneska už vím, že je to naprostá samozřejmost. Abych to zkrátila, váš rozpočet může být 0 Kč až několik stovek popřípadě tisíc korun. Stanovte si reálný strop.
  3. Jak daleko je vaše parkovací místo od letiště? Já jsem toho názoru, že čím blíže parkujete, tím lépe. Jaký to má smysl jet na letiště autem, když pak musíte dalších X minut trčet v autobuse? Nikdy nevíte, co se i na kratší trase může stát.
  4. Cestujete s dětmi? Pokud z parkoviště na letiště nepojedete MHD, tak se vždycky ujistěte, zda má provozovatel autosedačky vhodné pro věk vašeho dítěte. Minulý rok přibylo obětí nehod a zemřelo dvakrát více dětí. Omlouvám se za černou kroniku, ale zrovna na mě kampaň „Nemyslíš, zaplatíš!“ zafungovala dokonale. No, nebudeme „malovat čerta na zeď“, nicméně může vás zastavit i policie. Pokuta před odletem asi nebudete ten nejlepší start vaší dovolené.

Nebrouzdejte, hledejte!

Jednoduše než začnete hledat, utřibte si myšlenky a snažte se, co nejvíce specifikovat vaše požadavky. Jinak vás Google zahltí nabídkami a vy strávíte dlouhé hodiny jejich procházením. Výsledek bude ten, že nebudete vědět, čí jste, natož kam máte zaparkovat.

Tento článek je jednoduchým návodem, jak se odpíchnout od nuly v případě, že budete parkovat u letiště úplně poprvé jako já.

V příštím článku už budu hodně konkrétní. Těšit se můžete na aktuální srovnání hlídaných parkovišť v okolí letiště Václava Havla.

A jak dlouho jste hledali parkoviště vy? Dali jste na recenze, nebo jste to nějak extra neřešili a nakonec jste byli spokojení?