Menu

Hledáte pronájem bytu v Českých Budějovicích a nestačíte se divit tomu, do jakých výšin vystoupaly zdejší činže? To jistě nejste jediní, komu se drahé nájemní bydlení příliš nepozdává. A určitě také nejste sami, kdo může mít problémy vysoké nájemné vůbec zaplatit. Ale hezky popořadě.

Dlouhodobý růst cen nemovitostí v České republice je dobře známým fenoménem, který se nejvýrazněji projevil zejména v posledních letech. Podle všech dostupných analýz u nás došlo k tak markantnímu zdražení domů, bytů i stavebních pozemků, jaké nezaznamenali nikde jinde v celé Evropě. Tento růst má významný dopad také na trh s nájemním bydlením - činže jdou významně nahoru. 

Nedaří se vám najít cenově přijatelné bydlení? Není divu! Ale nepropadejte zoufalství, nějaké možnosti přece jen existují. 

 

Za pronájem bytu v Českých Budějovicích si připlatíte

Silný růst činží, který postihl bezmála celou Českou republiku, je nejvíce patrný v Praze, kde se průměrné ceny pronájmů vyšplhaly do nevídaných výšek. Za průměrný byt dáte v naší metropoli i více než 25 tisíc Kč! Tento trend se citelně projevil také v dalších velkých městech, jako je například Brno, Olomouc či Plzeň. Českým Budějovicím se zdražování rovněž nevyhnulo, což znamená, že nalezení cenově dostupného pronájmu je stále složitější úkol. Vysoké ceny navíc často vedou k tomu, že lidé musí přistoupit na kompromisy týkající se velikosti a kvality bydlení.

Potřebujete v Českých Budějovicích sehnat pronájem? S největší pravděpodobností si připlatíte. I ta nejmenší garsonka tu obvykle není k mání za méně než 8 tisíc Kč měsíčně!

Problémy má už i střední třída!

Dopad růstu nájemného postihl už i nižší střední třídu, která stále více bojuje s placením svých účtů. Některé rodiny, které ještě donedávna svou finanční situaci celkem zvládaly, mohou nyní na pohodlné bydlení často zapomenout. Nebývalý růst činží znamená, že stále větší část jejich příjmů je věnována na bydlení, což snižuje jejich schopnost spořit nebo investovat do jiných oblastí života. Tento tlak na rozpočet domácností vede často k nutnosti hledat dodatečné příjmy nebo snižovat ostatní výdaje. A v neposlední řadě slevovat ze svých nároků na kvalitu bydlení.

 

Chcete do “obecního”? Většinou máte smůlu!

Jedním z řešení, jak čelit vysokým nájmům, by mohly být obecní nájemní byty. Tyto byty jsou často cenově výrazně dostupnější než komerční pronájmy a mohly by poskytnout úlevu mnoha rodinám. Ovšem díky privatizaci, k níž došlo zejména v 90. letech minulého století, je takových nemovitostí ve většině českých a moravských měst citelný nedostatek. Nedostatek, který je obzvláště palčivý v lokalitách, kde je regulérní trh s nájemními byty omezenější. 

Chcete do “obecního”? Obvykle máte smůlu! Městských bytů je jako šafránu. V Českých Budějovicích jsou si však kritické situace zřejmě vědomi, protože připravují výstavbu nových obecních bytů. Stačit to ale vůbec nemusí. 

Privatizace a její důsledky

Privatizace obecního bytového fondu v 90. letech má dnes dalekosáhlé důsledky na dostupnost činžovního bydlení. V jejím důsledku došlo k výraznému snížení počtu obecních bytů, což znamená, že dnes je jen velmi málo cenově dostupného bydlení pro každého, kdo si nemůže dovolit platit tržní nájemné. Řešení neuspokojivé situace se však hledá jen velmi obtížně. Jistě, existují příspěvky na bydlení. To ale asi není ta nejlepší cesta, co myslíte?

 

Jak si poradíte?

I přes obtíže, které trh s nájemním bydlením přináší, existují některé strategie, které vám mohou pomoci najít cenově přijatelný pronájem. Jednou z možností je pečlivé sledování inzerce a pravidelné procházení nabídek. Čas od času se může objevit něco solidního, co splní vaše požadavky a co budete schopni zaplatit. Také stojí za zvážení rozšíření hledání mimo centrum města, kde mohou být ceny nižší. A někdy se vyplatí do Budějovic i dojíždět. Nesmí to být ovšem příliš daleko, to je pochopitelné.

Doporučené kroky při hledání pronájmu

 • Sledujte pravidelně realitní servery a inzertní weby.
 • Přihlaste se k odběru newsletterů realitních kanceláří.
 • Zvažte hledání pronájmu na okraji města, případně v přilehlých vesnicích.
 • Buďte připraveni rychle reagovat na zajímavé nabídky.
 • Zvažte možnost spolubydlení, které může snížit celkové náklady.

Sdílené bydlení má své výhody i nevýhody

Další možností, jak získat cenově dostupnou střechu nad hlavou, je sdílené bydlení. Tento způsob bydlení se stává stále populárnějším, a to zejména mezi mladými lidmi a studenty. Sdílení bytu s dalšími osobami má své výhody i nevýhody. Přijdete o část svého soukromí. To nepochybně. Můžete tak ale výrazně snížit náklady na nájemné a zároveň získat nové přátele. Sdílené bydlení může také nabídnout možnost vyššího standardu za nižší cenu - například nový či renovovaný byt nebo bydlení v atraktivnější lokalitě. 

Výhody sdíleného bydlení:

 • Nižší náklady na nájemné.
 • Společné sdílení dalších nákladů (energie, internet).
 • Možnost seznámit se s novými lidmi.
 • Šance na kvalitnější byt.

Nevýhody sdíleného bydlení:

 • Menší soukromí.
 • Nutnost přizpůsobit se spolubydlícím.
 • Možné konflikty při společném užívání prostoru.

 

Trpělivost růže přináší - ale jen někdy

Najít cenově přijatelný pronájem v Českých Budějovicích může být náročný úkol, ale s pečlivým sledováním trhu a jistou dávkou trpělivosti se vám to může podařit. I když jsou činže opravdu vysoké, stále existují možnosti, jak najít střechu nad hlavou za přijatelnou cenu. Sdílené bydlení, obecní byt nebo jen trocha štěstí na běžném trhu s pronájmy. Vyjít to určitě může. Důležité je být aktivní, využívat všechny dostupné zdroje a nehroutit se při prvním neúspěchu. 

Nevzdávejte se - trpělivost růže přináší. I když je pravda, že jenom někdy. Třeba ale budete mít konečně štěstí.